Wzorzec sêdziego kynologicznego
Charakterystyka
Sêdzia w ringu wystawowym powinien ju¿ na pierwszy rzut oka daæ siê odró¿niæ od ocenianych przez niego istot. Winna go cechowaæ postawa pionowa, stosowny ubiór i schludny wygl±d. Niezbêdn± cech± sêdziego jest zdolno¶æ do poruszania siê. Nale¿y podkre¶liæ, ¿e tylko zwyciêzcy wybaczaj± sêdziemu wady.
Wra¿enie ogólne:
Sêdzia winien wygl±daæ mo¿liwie po ludzku i przynajmniej sprawiaæ wra¿enie, ¿e oceniana rasa nie jest mu zupe³nie nieznana. Przez ca³y czas sêdziowania powinien byæ przytomny, a najlepiej – lekko o¿ywiony. Po¿±dana jest zdolno¶æ do swobodnego przemieszczania siê w ringu i wzrok na tyle bystry, by sêdzia móg³ okre¶liæ p³eæ ocenianego zwierzêcia. Idea³em jest wzrok, który pozwala na zobaczenie budowy psa. Dopuszczalne (i w pe³ni wybaczalne) jest, by sêdzia sprawia³ wra¿enie osoby nie stroni±cej od kieliszka, o ile nie wp³ywa to na kolor nosa.
Waga sêdziego nie jest szczególnie istotna, dopóki nie upo¶ledza normalnego funkcjonowania. Sêdzia p³ci ¿eñskiej ma prawo do zachowañ przyci±gaj±cych uwagê wystawców p³ci mêskiej, ale bez agresji wobec ¿eñskich wystawców. Podobnie sêdzia p³ci mêskiej mo¿e pozwalaæ sobie na zachowania godowe, ale tak, by nie zagra¿a³o to bezpieczeñstwu innych mê¿czyzn, znajduj±cych siê na ringu. Sêdziowie nie powinni jednak nigdy zapominaæ, ¿e wszyscy wystawcy stanowi± ni¿sz± kategoriê istot ¿ywych, tote¿ we wzajemnych stosunkach wskazana jest nieufno¶æ. Ponadto sêdzia musi przynajmniej sprawiaæ wra¿enie ca³kowicie bezstronnego, bez wzglêdu na to, kto zaprosi³ go an kolacjê i z kim spêdzi³ ostatnia noc.
G³owa:
Powinna byæ osadzona na ramionach, lekko pochylona, aby spojrzenie kierowa³o siê do do³u. Usta powinny byæ widoczne i u¿ywane tylko do mówienia. Czaszka mo¿e byæ ow³osiona lub zabezpieczona okryciem, stosownym do p³ci sêdziego i warunków atmosferycznych.
Oczy:
Nie powinny byæ rozbiegane, ale musz± byæ zdolne do szybkiego omiatania ringu. Choæ ¿aden sêdzia nie ma oczu umieszczonych z ty³u g³owy, to umiejêtno¶æ jednoczesnego ogl±dania psów, stoj±cych przed sêdzi±, jak i tych, które stoj± za nim, jest wysoce po¿±dana. Sêdzia o krótkim wzroku mo¿e u¿ywaæ okularów. Ciemne szk³a przeciws³oneczne nie s± wskazane, gdy¿ ukrywaj± wyraz g³owy sêdziego. Sêdzia powinien do³o¿yæ wszelkich starañ, by na wystawie nie kwestionowano jego zdolno¶ci widzenia.
Uszy:
Wystêpuj± u wszystkich sêdziów, ale po¿±dane jest, by by³y dok³adnie zamkniête w czasie poprzedzaj±cym sêdziowanie i bezpo¶rednio po nim. Uszy sêdziego powinny odbieraæ sygna³y gospodarza ringu, wydawane do utrzymania sêdziego w stanie przytomno¶ci i o¿ywienia.
Usta:
Zasadniczo powinny byæ zamkniête, chyba ¿e wydaj± krótkie polecenia dla wystawców. Wybaczalne jest ich lekkie skrzywienie, jednak unikaæ nale¿y wyrazu niesmaku czy szyderstwa.
Szyja:
Podpiera g³owê, obraca ja i przechyla. Sêdzia mo¿e ja od czasu do czasu podrapywaæ, by wywo³aæ wra¿enie g³êbokiego namys³u.
Koñczyny przednie:
Usadowione po bokach tu³owia, powinny byæ ruchome w ramionach i ³okciach. R±k sêdzia powinien u¿ywaæ z umiarem i delikatnie.
Tu³ów:
Jego kszta³t mo¿e byæ ró¿ny, w zale¿no¶ci od p³ci i wieku sêdziego, a ocena proporcji pozostaje kwesti± gustu. Dopuszczalne jest wciêcie w talii. Tu³ów powinien siê zginaæ, ale w pozycji wyprostowanej najbardziej po¿±dana jest postawa napoleoñska, dodaj±ca autorytetu (przy konkurencjach fina³owych szczególne wra¿enie robi postawa admira³a Nelsona, z jednym okiem przymkniêtym).
Zad:
Powinien byæ na tyle rozbudowany, by zapewniaæ wygodê w pozycji siedz±cej i okryty ubiorem, stosownym do rozmiarów zadu.
Koñczyny tylne:
Ruchome w stawach, co umo¿liwia ruch do przodu. Po¿±dana jest tak¿e zdolno¶æ do ruchu w ty³ i na boki.
Stopy:
Na tyle du¿e, by stanowiæ mocny fundament dla cia³a, ale nie na tyle du¿e, by sêdzia siê w nich pl±ta³. Zawsze musz± siê znajdowaæ w nale¿ytej odleg³o¶ci od psów i wystawców.
Ogon:
Ogon, podobnie jak i inne przymioty diabelskie, a to rogi i kopyta, powinny pozostawaæ jedynie w wyobra¼ni wystawców.
Szata:
Skóra mo¿e byæ pomarszczona (zale¿y od wieku i upodobania do s³oñca). Wymagane jest, aby – poza skór± – sêdzia nosi³ dodatkow± okrywê. Po¿±dane jest, by by³a ona gustowna i schludna, ju¿ choæby po to, by móc odró¿niæ sêdziego od wystawców.
Ma¶æ:
Wszystkie ma¶ci dopuszczalne, z wyj±tkiem sinej, wskazuj±cej, ¿e niezbêdna jest pilnie dodatkowa okrywa dla sêdziego albo przeniesienie ringu do pomieszczenia. Silnie czerwona pigmentacja nosa nie jest po¿±dana. Wzrost i waga: wahaj± siê w szerokich granicach, wa¿ne jest tylko, by nie przera¿a³y wystawców. Waga nie powinna uniemo¿liwiaæ poruszania siê.
Wady:
Niemo¿no¶æ skoncentrowania wzroku na dolnym koñcu smyczy stanowi du¿± wadê. Inne wady to:
Niemo¿no¶æ wyartyku³owania cyfr od 1 do 4,
Nadmierna gadatliwo¶æ,
Gestykulacja, wyra¿aj±ca opiniê o psie lub o wystawcy,
G³o¶ne wy¶miewanie psów, które nie odpowiadaj± gustowi sêdziego,
Podszczypywanie wystawców p³ci przeciwnej,
Agresja lub tchórzliwo¶æ.
Uwaga: Sêdzia nie mo¿e rzucaæ siê na psa z zêbami, choæby nawet zosta³ sprowokowany. Sêdziowie przyjmuj±cy czeki nie powinni byæ ponownie zapraszani.
T³umaczenie MR
¼ród³o
www.naszepsy.pl/anegdoty